VIII Wystawa Tulipanów w Wilanowie

28 stycznia 2016 SPORC AktualnościWystawy

PLAKAT-VIII Wystawa Tulipanow w Wilanowie

Slajd1

Plakat w formacie PDF

VIII WYSTAWA TULIPANÓW W WILANOWIE

W dniach 12-13 marca 2016 roku odbyła się kolejna, VIII już Wystawa Tulipanów w Wilanowie. Jej organizatorami byli: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych z siedzibą w Skierniewicach. Patronat nad wystawą objął tradycyjnie Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Partnerzy florystyczni wystawy to mistrzynie florystyki Magdalena Birula-Białynicka i Monika Bębenek ze Szkoły Florystycznej „Kwitnące Horyzonty” w Opolu wraz z uczniami i absolwentami oraz mistrzyni florystyki Karolina Ładyżyńska-Skrzypek z Pracowni Florystycznej Green Sense z Warszawy. Patronat medialny nad Wystawą objęły w tym roku: dwumiesięcznik „Pod Osłonami”, portal polskich florystów – ForumKwiatowe.Pl oraz Kwartalnik Florysta, a sponsorami byli: Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. w Broniszach, Victoria – Floral Products, Oasis – Floral Products, Stowarzyszenie Keramos, Villa Italia oraz EEA Grants.

Kuratorami kolekcji byli: Marta Walewska (Dział Edukacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), Jadwiga Treder (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach) i Dariusz Sochacki (Katedra Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie).

Na wystawie zaprezentowano ok. 4 tys. kwiatów tulipanów prawie 100 różnych odmian. Kwiaty pochodziły z 24 polskich gospodarstw ogrodniczych – członków Stowarzyszenia. Reprezentowane były zarówno najpopularniejsze i dobrze już znane odmiany (w przeważającej większości z grupy Triumph), jak i rzadziej spotykane odmiany fryzowane, liliokształtne, pełne i papuzie. Jak co roku było też sporo nowości.

W ramach imprezy – przeznaczonej dla florystów, ogrodników, amatorów i wszystkich miłośników pięknych kwiatów – odbyły się również wykłady o tulipanach („Tulipany w ogrodach i parkach” – dr Dariusz Sochacki, Katedra Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie, sekretarz Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych; „Metody pędzenia tulipanów na kwiat cięty” – dr hab. Jadwiga Treder, prof. IO, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych). Odbyły się także spacery po wystawie tłumaczone na język migowy i z audiodeskrypcją oraz warsztaty przyrodnicze dla dzieci (zorganizowane przez Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie). Atrakcją Wystawy były niewątpliwie sobotnie pokazy florystyczne: Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek z Green Sense oraz Magdaleny Biruli-Białynickiej wraz z uczniami i absolwentami Szkoły Florystycznej „Kwitnące Horyzonty” oraz uczennicami kursu florystycznego ze szkoły Medyk Jawor, tłumaczone na język migowy.

Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających (blisko 6 tysięcy gości) oraz mediów. Także konkurs dla publiczności na najpiękniejszą odmianę tulipana prezentowana na wystawie cieszył olbrzymia popularnością. Wzięło w nim udział 720 osób, a najwięcej głosów uzyskała odmiana ‘Super Parrot’. Drugie miejsce zajęła odmiana ‘Finola’, a kolejne – ‘Pretty Woman’, ‘Orca’ i ,Mondial’.

Poniżej fotorelacja:

Autorzy zdjęć: Jadwiga Treder i Dariusz Sochacki

 

Komentarze są obecnie wyłączone


Wszelkie prawa zastrzeżone